ŽIVOTNOST AUTOSEDAČKY
ŽIVOTNOST AUTOSEDAČKY

Věděli jste, že příliš stará autosedačka může snížit její účinnou ochranu vašeho dítěte?Každá autosedačka má svou životnost. U sedaček s vnitřními pásy se pohybuje většinou od 6 do 7 let. U některých sedaček s vnitřními pásy najdete i životnost 10 let (Klippan s kovovou konstrukcí).

Autosedačky kategorie 15-36 kg nebo 100 - 150 cm již většinou mají životnost delší - max. však 10 let. Vždy se podívejte do návodu a pokud tam nenajdete, ptejte se výrobce nebo prodejce.

Po uplynutí doby životnosti, vám již nikdo nezaručí bezpečnost sedačky.
Materiály použité na výrobu autosedaček totiž stárnou a tím se snižuje jejich bezpečnost. UV záření způsobuje křehnutí plastů, které pak již nechrání tak, jako u autosedačky nové.

Vyvarujte se dlouhodobého vystavení slunečnímu záření a vysokým teplotám - pokud bude autosedačka delší dobu na přímém slunci, zakryjte ji nebo uložte mimo vozidlo.

Stejně tak v případě mrazivého počasí - pokud nebudete autosedačku dlouho používat, pak ji raději uložte mimo vozidlo do nějaké trochu vyhřívané místnosti.

POZOR !!! Nekupujte sedačky z druhé ruky - ty už jsou většinou po životnosti a navíc u nich nevíte, zda neprošly nehodou. Můžete tak ohrozit život svého dítěte. !!!


Pokud byla autosedačka účastníkem nehody, a to i při nárazu v malé rychlosti, měla by být VŽDY vyměněna.

Úkolem autosedačky je zajistit bezpečnost našich dětí v autě a chránit jejich život.


Kromě dodržení doporučené životnosti a toho, že autosedačka nebyla účastníkem nehody, je třeba autosedačku pravidelně kontrolovat a při jakékoliv změně funkčnosti ihned kontaktovat servis !Dana Albrechtová
Jun 05, 2022