BEZPEČNÉ CESTOVÁNÍ PROTI SMĚRU JÍZDY
BEZPEČNÉ CESTOVÁNÍ PROTI SMĚRU JÍZDY

CESTOVÁNÍ PROTI SMĚRU JÍZDY JE 5x BEZPEČNĚJŠÍ!

Autosedačky umístěné proti směru jízdy jsou pro děti až pětkrát bezpečnější než autosedačky umístěné po směru jízdy.

Hlava dítěte je v nepoměru k tělu a tvoří až 25% celkové tělesné hmotnosti v porovnání s dospělákem, kde hlava tvoří pouze cca 6% celkové tělesné hmotnosti. Dětský krk je mimořádně zranitelný, protože ještě není plně vyvinutý. Nevyvinutý krk, v kombinaci s hmotností hlavy, ještě více zvyšuje důležitost ochrany a podpory krku dítěte po co nejdelší dobu. Pokud jsou svaly na krku dítěte při nárazu vystaveny velké síle, pak mohou být následky katastrofální.

Crash testy ukazují, že síly působící na krk jsou přibližně pětkrát větší, pokud dítě sedí v autosedačce po směru jízdy, než když sedí proti směru jízdy.
Při nárazu je v posměrné autosedačce tělíčko malého pasažéra vytlačováno z autosedačky, vnitřní pás sedačky udržuje horní část těla na místě a hlava se pohybuje dopředu. To má za následek, že se síly nárazu přenášejí na krk dítěte a vytvářejí velké napětí v krku.
Autosedačka umístěná proti směru jízdy podpírá celá záda, hlavu i krk dítěte a tak rozkládá síly nárazu na větší plochu a tím se výrazně snižují síly působící na krk. Protisměrná autosedačka poskytuje dítěti lepší ochranu a snižuje riziko zranění v případě nárazu nebo jen prudkého brzdění.

Při střetu v rychlosti 50 km/hod. tlak působící na šíji malého dítěte (vážícího 15 kg) posazeného po směru jízdy odpovídá zátěži 180-220 kg. Pokud je však usazeno v sedačce proti směru jízdy, tlak se sníží na 40-60 kg.

Vedení pásů je pro bezpečnost vašeho dítěte také zásadní. Poloha břišního pásu je rozhodující pro bezpečnost a ochranu. Břišní pás by měl být nízko, na silných pánevních kostech a NE přes břicho. V případě nárazu, pomohou kyčelní kosti ochránit vaše dítě před vážnými zraněními. Pokud je bederní pás umístěn přes břicho, je riziko poškození měkkých částí extrémně vyšší.


Děti by měly jezdit proti směru jízdy minimálně do 4 let, ale o mnoho bezpečnější je, aby jezdily proti směru jízdy co nejdéle je to možné.


Čistě protisměrné pásové autosedačky jsou vlastně naprosto jednoduché sedačky, bez zbytečných "hejblátek" a na sobě závislých součástek. V přední části je poutáte na 3bodový bezpečnostní pás auta (který je pevně připevněn do konstrukce auta) a v zadní části pak pomocí upínacích popruhů autosedačku "vyvazujete" pod lyžiny, klouby nebo konstrukci sedadla (tedy opět k pevnému bodu konstrukce auta). Sedačka se vlastně stává takovým dalším pevným sedadlem vozidla. Tyto sedačky neumožní dítě příliš brzo otočit po směru jízdy a tak chrání dětský život po velmi dlouhou dobu. V zájmu bezpečí svého dítěte zvolte autosedačku, která umožní cestování proti směru jízdy co nejdéle je to možné !!!

Autosedačky, které zabezpečí bezpečné cestování malých pasažérů po dlouhou dobu:


Autosedačky instalované proti směru jízdy umí zachránit život.Skutečné příběhy, kde protisměrka zachránila dětský život naleznete zde:


Jsou tu bohužel i smutné příběhy, které by nám měli pomoci v rozhodování při výběru autosedačky pro naše děti. Soucítíme s rodinami a děkujeme jim za to, že našli sílu k tomu, aby o své bolesti vyprávěli a pomohli tak ostatním:
Zdrojem výzkumu 5x bezpečnějšího protisměru, jsou nezávislé studie skutečných dopravních nehod provedené automobilkou Volvo a pojišťovnou Folksam, které ukazují, že dítě, až do věku 4 let, má pětkrát větší naději přežít nebo se vyhnout vážným zraněním, jestliže sedí proti směru jízdu namísto po směru. Studie dopravních nehod od Volva ukazují, že mezi dětmi sedícími proti směru jízdy ve věkové skupině 0–4 roky bylo pouze 8 procent zraněno a potřebovalo lékařskou pomoc. Z dětí sedících po směru jízdy jich ve stejné věkové skupině lékařskou pomoc potřebovalo 40 procent.


Cestování malých dětí proti směru jízdy má smysl a jedno je určitě jisté - BEZPEČNOST NAŠICH DĚTÍ JE K NEZAPLACENÍ.

Video

#protismermasmysl

Dana Albrechtová
Aug 17, 2022