Končící norma R44 a jak je to s normou R129 a označením i-Size
Končící norma R44 a jak je to s normou R129 a označením i-Size

Majitel naší společnosti pan Karel Sekereš vás informuje o změně v oblasti autosedaček:

Po 40 letech skončí norma ECE R44 a bude nahrazena novou ECE R129.

Pokud bylo myšlenkou vše zjednodušit, tak musím říci, že se to moc nepovedlo.

Pozor norma R129 není i-Size, což se často plete. Autosedačky s označením i-Size vždy zároveň splňují normu R129 a musejí splňovat další kritéria jako maximální výška a šířka.
Tyto autosedačky jsou vždy na isofix a jsou kompatibilní s auty, která jsou také označena i-Size a mají tomu přizpůsobena sedadla. To podle zkušeností, ale neznamená, že tam bude autosedačka vždy perfektně sedět. Největší problém bývá se sklonem sedadel, kde je problém autosedačku napolohovat do dostatečného lehu, tak, aby dětem při spaní nepadala hlava. Proto určitě doporučuji každou autosedačku před koupí vyzkoušet v autě.

Nová norma R129 řeší hlavně výšku dítěte, na rozdíl od normy staré, která řešila váhu.

Autosedačky, které budou mít, "pouze" R129 a ne i-Size, budou hlavně všechny poutané pásem a nebo ty, které nebudou splňovat požadované rozměry.

Paradoxně to budou i pásové protisměrky pro větší děti, které jsou pro mě bezpečnější, než všechny i-Sizové sedačky dohromady.

Připravte se i na hybridy, kde například bude do 105 cm platit i-Size a od 105 do 150 "pouze" R129.

Největším úspěchem nové normy jsou mnohem větší nároky na bezpečnost autosedaček při bočním nárazu.


Autosedačky vyrobené podle staré normy se ještě nějaký čas budou prodávat. Konec platnosti normy neznamená zákaz prodeje, takže zásoby výrobců se mohou doprodávat, a to až do konce srpna 2024. Používat je pak můžete po celou dobu jejich životnosti.

Dana Albrechtová
Feb 20, 2023