Slevy

BLOG kategorie

Nejnovější blog

NEDÁVNÉ KOMENTÁŘE

  • Jan
    Mar 20, 2019
    Prirovnal bych to k elektromobilum, ktere byly pripraveny k pouzivani nekdy v 19. stoleti, ale...

Štítky blogu

Neexistuje žádný štítek
A co ty nohy?
A co ty nohy?

Bezpečnost a dostatek místa pro nohy. To je nejčastější otázka rodičů při nákupu protisměrné autosedačky. Při prohlížení fotografií dětí, sedících v protisměrné sedačce napadne každého otázka, zda je to pro dítě pohodlné. Ale zejména se zákazníci ptají, jestli nehrozí při havárii zranění nohou.

Takže se ptáme za Vás – mohou nohy opřené o opěrák sedadla při nárazu dojít k úhoně?

Na trhu najdete desítky typů sedaček, které se do vozu montují v protisměru. Některé mají méně místa na nohy, jiné více. Pokud se budeme bavit o pohodlí, je hodnocení velmi subjektivní. Jako otec tří dětí, které jezdí v protisměru, na základě zkušeností mých spolupracovníků a v neposlední řadě po rozhovorech s tisíci rodičů, kteří prošli našimi prodejnami mohu zodpovědně prohlásit – nohy opřené o opěrák autosedadla pro děti nepředstavují ani ten nejmenší problém. Ba co víc – děti si chválí možnost opřít si nohy. Nás dospělé by toto patrně nenapadlo, ale zkuste se na to podívat dětskýma očima. My dospělí sedíme pohodlně na velkém sedadle a nohy máme pohodlně „odložené“ na zemi. Můžeme je natáhnout, opřít do strany, nebo je prostě nechat volně a pohodlně pokrčené. Naproti tomu dítě v posměrné sedačce má nohy „plandající“ ve vzduchu. Hrana sedačky tlačí na spodní část stehen, což při delší cestě jistě není nic příjemného. Skrčit nohy pod sebe, nebo do tureckého sedu je velmi nebezpečné, protože při nárazu dojde zcela jistě k pochroumání kolen a kyčlí. Při jízdě v protisměru mohou být nohy prakticky v libovolné poloze. To tedy znamená větší možnosti a větší pohodlí.

V případě zranění nohou je to o něco jednodušší – můžeme se spolehnout na tvrdá data. A ta mohou být pro někoho poněkud překvapující. Pokud se obáváte zranění nohou, měli byste se vyhnout posměrným sedačkám!

 

Graf ukazující polohy, ve kterých mají děti nohy v protisměrné autosedačce:

graf

"Toddler Lower Extremity Posture in Child Restraint Systems" - NHTSH, duben 2018


  V dubnu loňského roku zveřejnil úřad NHTSA z USA (National Highway Traffic Safety Administration) rozsáhlý výzkum na toto téma. Děti byly umístěny do různých autosedaček a na nohy jim byly umístěny senzory pro měření polohy, do které jsou nejčastěji dávány. Díky tomu víme, jak často děti ukládají nohy do tureckého sedu a jak často "na žábu". Ačkoli je toto téma dost zajímavé, měli bychom se zajímat spíše o to, co lze vyčíst z podstaty dokumentu: „Výše uvedená studie neposkytla důkaz, že protisměrné sedačky zvyšují riziko zranění dolních končetin při nehodě. „ (Ebert, SM, Klinich, KD, Manara, MA, Malik, LA, & Reed, MP. (2018, duben).

 
Polohy, ve kterých děti sedí v dětských autosedačkách:

polohy

"Toddler Lower Extremity Posture in Child Restraint Systems" - NHTSH, duben 2018

Výzkumníci také poukázali na skutečnost, že zranění nohou na posměrných sedačkách jsou poměrně dobře zdokumentovatelná.Například skupina lékařů a výzkumných pracovníků pracujících na Katedře dětského lékařství dětská nemocnice ve Philadelphii a v Centru klinické epidemiologie a biostatistiky analyzovala velký počet (2 408 nehod), ve kterých bylo účastníkem 25 774 dětí ve věkuod jednoho do čtyř let.Ze všech středně závažných a vážných zranění se až 28% týkalo dolních končetin.To je více než obličej (21%) hlavy (19%) nebo obratle páteře a zad (11%).

 

Za zmínku stojí, že obě studie byly prováděny na základě bohatých amerických databází NHTSA. Shrnuto - není možné v nich najít případ vážně poškozených nohou na protisměrné sedačce. Naproti tomu v posměrných typech jde o jedno z nejčastějších zranění. Jak můžete vidět, nohy (stejně jako u  hlavy a páteře) jsou chráněny nejlépe při jízdě na protisměrce, zejména u starších dětí. To platí pro všechny druhy nehod, a to nejen pro čelní náraz.

Podívejme se na mechanismus takových zranění. V článku z roku 2006 publikovaném v časopise The Journal of Trauma: Úraz, infekce a kritická péče autoři poukazují na kontakt nohou s předním sedadlem spolujezdce jako na nejčastější důvod zranění dolních končetin na předních sedadlech. Je to proto, že během čelního nárazu jsou hlava, paže a nohy hozeny vpřed s velkou silou. Nebezpečí zasažení sedadla před dítětem je tak poměrně velké. Zajímavé je, že je také možné utrpět zranění nohou v situaci, kdy je naše vozidlo zasaženo zezadu. Pokud je v sedadle před dítětem cestující, jeho opěradlo se deformuje a pohybuje směrem k dítěti, což představuje riziko kontaktu s nohama.

Protisměrné sedačky mají vždy takzvanýantirotační systém - jedná se o rám namontovaný na zadní straně sedačky nebo kotevní pásy připevněné k prvkům předního sedadla.Díky tomu zůstane sedačka během srážky na svém místě a nevykoná pohyb směrem k opěradlu autosedadla.Díky tomu mají nohy místo, kde se mohou bezpečně pohybovat, aniž by jim hrozilo nebezpečí, že by se mezi tělesem vlastní sedačky a opěrákem autosedadla mohly zaseknout.

 

Podívejte se na to, jak se všechny končetiny pohybují směrem k přední části vozu při čelním nárazu na posměrné sedačce a jak kotevní pásy drží protisměrnou sedačku na místě.
Podle zprávy švédské pojišťovací skupiny Folksam z roku 2011 (https://www.folksam.se/resurser/pdf/Folksam_Fara_br_forsk.pdf) jsou dětské sedačky namontované v protisměru označeny jako sedačky, které snižují riziko vážného zranění nebo smrti malého dítěte o pětinásobek.

K čemu jsme se tedy dopracovali? Protisměrná sedačka je pro dětské nohy v každém případě bezpečnější. Ale podle fotografií a zejména podle zkušeností tisíců spokojených malých pasažérů je také pohodlnější.

Mějte krásný, ale hlavně bezpečný den

Váš Radek

kormidelník (za podpory Andrzeje - kapitána) :-) 

 

Radek Čos
Apr 18, 2019

Zanechte svůj komentář