Bezpečné cestování z pohledu dětské fyzioterapeutky

Bezpečné cestování z pohledu dětské fyzioterapeutky

Po skvělé zkušenosti s prodejnou CA ve Vršovicích, jsem nadšeně sdílela na svém instagramu naši zkušenost, vybranou sedačku i proč jsem si vybrala právě Centrum autosedaček.
K mému překvapení mě Centrum autosedaček oslovilo s nabídkou spolupráce, jejímž hlavním cílem je šíření bezpečnosti dětí v autě. Osvěta je neustále potřeba a to nejen v oboru dětské fyzioterapie či psychomotorického vývoje, ale i v oblasti dětských autosedaček.

Tento článek je tak vyústěním dvou neustále se opakujících dotazů k cestování dětí.


Kdy je vhodné pořídit pokračovací sedačku?

Že se sedačky dělí na několik kategorií je nám známo, ale velmi často se jak já v ordinaci, tak prodejci v Centru autosedaček, setkávají s tím, že rodiče hodně spěchají na to, dát dítě do pokračovací autosedačky.

Na začátek odpovědi je velmi podstatné říci, že čím déle dítě vydrží ve vajíčku, tím lépe. Není třeba na pokračovací sedačku spěchat a proto je na to třeba už při výběru vajíčka myslet. Vajíčko je nejbezpečnější způsob vození vašeho pokladu. Proto při jeho výběru dbejte na to, aby bylo dostatečně velké - i třeba s ohledem na výšku a mohutnost rodičů, přece jenom, genetika hraje velmi výraznou roli ve vzrůstu dětí - ale zároveň aby mělo dostatek novorozeneckých vložek, které se dají jednotlivě vyndávat a tím se vajíčko bude přizpůsobovat rostoucímu dítěti.

Za sebe bych řekla, vybírejte vajíčko tak, aby dítěti vydrželo do roka a zároveň přidám tip dětské fyzioterapeutky: Co já osobně považuju za jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru vajíčka je hlavová opěrka. Je opravdu nutné, aby hlavička dítka byla chráněna ze stran, ideálně aby opravdu hezky zapadla do hlavové opěrky a neměla kolem sebe mnoho místa.

Pro pobyt ve vajíčku není nutné být nesedícím dítkem. Jediným kritériem pro přesun do větší autosedačky je, že vajíčko začne být malé. Pokud máte ale sedícího človíčka a vajíčko mu není malé - nepřerůstá z něj hlavička, můžete vesele dál vozit ve vajíčku, syn jezdil ve vajíčku dlouho po tom, co už samostatně chodil.

Zároveň je ale nutné, aby při přesunu do pokračovací autosedačky dítě samostatně a stabilně sedělo. To znamená, že do sedu se zvládne dostat samo, ideálně přes šikmý sed, nožičky má volně před sebou a ze sedu nikam nepřepadá. Nelze přesně a plošně říct, jaký časový úsek má uplynout od prvního samostatného posazení - toto je u každého dítka jiné. Obecně sed přichází zhruba v době, kdy dítko začíná lézt po 4, někdy dřív, někdy později, zpravidla kolem osmého měsíce věku, může ale přijít v půl roce stejně jako v 10 měsících, pořád to může být naprosto v pořádku.

Pokud vám dítko začíná sedět a zároveň přerůstá z vajíčka, snažila bych se sed co nejvíc podpořit, podporovat šikmé sedy, lezení, aby se co nejdříve dostatečně do sedu zpevnilo, ale pokud vyrůstá z vajíčka a ještě zdaleka nesedí, je třeba pořídit větší vajíčko nebo autosedačku určenou pro nesedící děti, tam bohužel není o čem moc diskutovat.


Jak dlouhý pobyt ve vajíčku, potažmo autosedačce je bezpečný?

Jedeme k babičce na Slovensko, na dovolenou, atd. a čeká nás 8 hodin v autě. Na to jsou odpovědi dvě. Z hlediska psychomotorického vývoje co nejkratší, z hlediska bezpečnosti takový, jaký je třeba.

Je pravdou, že z pohledu nás fyzioterapeutů je i posazení do vajíčka jakýmsi pasivním posazením a to my nemáme moc rádi. Nicméně jsou věci, které jsou psychomotorickému vývoji nadřazené a bezpečné cestování je jedna z nich. Vajíčko, bez debat, je nejbezpečnějším způsobem cestování pro děti a to je pro nás nyní na prvním místě. Cestujte ideálně na spánek dítka, pokud je bdělé, dělejte pauzy - nikdo nemá rád sedět několik hodin v kuse bez hnutí, řidič se taky potřebuje protáhnout, najděte si po cestě místo, kam byste se rádi podívali nebo si dejte alespoň půl hodiny až hodinku po cestě přestávku - nasvačit, vyčůrat, přebalit, roztáhnout deku a položit dítko na bříško…. Pokud jedete delší cestu, je variantou taky cestu rozdělit a přespat někde v půlce.

A tady si dovolím další připomínku. Autosedačka patří do auta. I když máme adaptéry, nepatří primárně na podvozek kočárku, stejně jako není vhodná na spánek dítka mimo auto nebo krmení dítěte místo židličky. Po dojetí se snažte i spící dítko přesunout do postýlky nebo kočárku na rovné.

Ale na dotazy typu, zda je dlouhé cestování s dítětem vhodné, vždycky odpovídám, že to neděláte denně, ani týdně, je to většinou jednorázová akce maximálně párkrát za rok a když po docestování dítku dáte dostatečný prostor v poloze na bříšku i na zádech na rovném, aby mělo šanci se protáhnout, zmobilizovat svaly, které v autosedačce odpočívaly, pak dítku taková cesta nijak neublíží a vy můžete být v klidu.


autor článku: Bc. Marie Langová, dětský fyzioterapeutwww.marielangova.cz
www.instagram.com/ocima_detske_fyzioterapeutky/

 

REZERVUJTE SI TERMÍN KONZULTACE  

Aktuality
26. 05. 2023

Přijďte s námi 1.6.2023 oslavit otevření nové prodejny a Dětský den. Pro děti máme připraven skákací hrad, doprovodný program BESIP se soutěžemi o malé dárečky. Ani dospěláci nepřijdou zkrátka. Mohou zakoupit svým miláčkům vhodnou autosedačku se slevou 15% a popovídat si o bezpečném cestování dětí. I pro ně jsme si připravili zábavu - soutěž o autosedačku Klippan Wego, polštářek Sandini a Klippan sluneční clony. Těšíme se na vás v Havlíčkově Brodě.


15. 05. 2023

Naše webové stránky mají nový modernější vzhled a mnohem lépe se nyní zobrazují na mobilech. Snad se vám také líbí a pokud máte připomínku co ještě vylepšit - napište nám na náš e-mail: info@centrumautosedacek.cz nebo na messenger.


11. 04. 2023

Nabídku jsme rozšířili o 3 bezpečnostní doplňky do auta: zpětné zrcátko, držák tabletu a značku Dítě v autě.


Více aktualit