Cestování proti směru jízdy je 5x bezpečnější!

Autosedačky umístěné proti směru jízdy jsou pro děti až pětkrát bezpečnější než autosedačky umístěné po směru jízdy.

Hlava dítěte je v nepoměru k tělu a tvoří až 25% celkové tělesné hmotnosti v porovnání s dospělákem, kde hlava tvoří pouze cca 6% celkové tělesné hmotnosti. Dětský krk je mimořádně zranitelný, protože ještě není plně vyvinutý. Nevyvinutý krk v kombinaci s hmotností hlavy ještě více zvyšuje důležitost ochrany a podpory krku dítěte po co nejdelší dobu.
Pokud jsou svaly na krku dítěte při nárazu vystaveny velké síle, pak mohou být následky katastrofální.

Při nárazu je v posměrné autosedačce tělíčko malého pasažéra vytlačováno ze autosedačky, vnitřní pás sedačky udržuje horní část těla na místě a hlava se pohybuje dopředu. To má za následek, že se síly nárazu přenášejí na krk dítěte a vytvářejí velké napětí v krku.
Autosedačka umístěná proti směru jízdy podpírá celá záda, hlavu i krk dítěte a tak rozkládá síly nárazu na větší plochu a tím se výrazně snižují síly působící na krk. Protisměrná autosedačka poskytuje dítěti lepší ochranu a snižuje riziko zranění v případě nárazu nebo jen prudkého brzdění.

Při střetu v rychlosti 50 km/hod. tlak působící na šíji malého dítětě (vážícího 15 kg) posazeného po směru jízdy odpovídá zátěži 180-220 kg. Pokud je však usazeno v sedačce proti směru jízdy, tlak se sníží na 40-60 kg.

Vedení pásů je pro bezpečnost vašeho dítěte také zásadní. Poloha břišního pásu je rozhodující pro bezpečnost a ochranu. Břišní pás by měl být nízko nad silnými pánevními kostmi a NE přes břicho. V případě nárazu pomohou kyčelní kosti ochránit vaše dítě před vážnými zraněními, zatímco pokud je bederní pás umístěn přes břicho, je riziko poškození měkkých částí extrémně vyšší.

Děti by měly jezdit proti směru jízdy minimálně do 4 let, ale o mnoho bezpečnější je, aby jezdily proti směru jízdy co nejdéle je to možné.


Autosedačky, které zabezpečí bezpečné cestování malých pasažérů po dlouhou dobu:

Klippan Opti129 - použití do 32 kg / 125 cm

Klippan Century - použití do 25 kg / 135 cm

Axkid One - použití do 23 kg / 125 cm (ve srovnání s jinými isofixovými autosedačkami může malý pasažér cestovat až o 2 roky déle)

Axkid Minikid 2 2020 - použití do 25 kg / 125 cm

Axkid Minikid 3 - použití do 36 kg /125 cm

Axkid Move - použití do 25 kg / 125 cm

BeSafe iZi Plus X1 - použití do 25 kg / 125 cm

BeSafe Stretch - použití do 36 kg / 125 cm

Britax Max-Way Plus - použití do 25 kg / 125 cm

#protismermasmysl


https://www.centrumautosedacek.cz/64-protismer-co-nejdele


V zájmu bezpečí svého dítěte zvolte autosedačku, která umožní cestování proti směru jízdy co nejdéle je to možné !!!
Cestování malých dětí proti směru jízdy má smysl a jedno je určitě jisté - BEZPEČNOST NAŠICH DĚTÍ JE K NEZAPLACENÍ.


Video