JAK VYBRAT AUTOSEDAČKU?
JAK VYBRAT AUTOSEDAČKU?

Nevíte si rady? Tak si to pojďme trochu vyjasnit!

Většina z nás je při výběru dětské autosedačky postavena před těžko řešitelný problém. Proč těžko řešitelný? Protože se v tomto oboru nikdo pořádně nevyzná. Tedy… Nikdo… Občas se někdo takový najde, ale kde ho najít? A na co se vlastně ptát? Co je to důležité?

První otázka je, co vlastně je tím parametrem, který rozhoduje o volbě sedačky? Není jeden. Je jich více a probereme je postupně:

 • Váha potomka – to je to nejdůležitější a podle váhy se dělí dětské sedačky do kategorií. Asi nemusíte znát jejich přesné označení, nebo záludnosti tohoto dělení. Podstatné je to, že sedačky nejsou všechny stejné a každá je určena pro jinak velké dítě.
 • Somatotyp potomka – každé dítě je jinak rostlé. Některé je hubené a dlouhé, jiné má krátké nožičky a dlouhé tělo, další má větší hlavičku. I to by mělo ovlivnit výběr sedačky.

 • Zdravotní stav potomka – velmi důležitá je otázka zdravotního stavu a z něj vyplývajících potřeb dítěte. Bohužel u některých dětí existují vývojové vady, nebo jiná postižení, která vyžadují specifické zacházení a ukládání. I toto je potřeba velmi pečlivě zvážit, protože existují sedačky méně vhodné i vhodnější.
 • Způsob Vašeho cestování – někteří z Vás sednou do auta jednou za měsíc, aby dojeli na velký nákup. Jiní jezdí denně (lékař, plavání, cvičení, nákupy, babička, kavárna…). Další každý měsíc cestují 600 km za rodiči. Každý způsob má jiná pravidla, jiné zvyklosti, jiné požadavky na sedačku. Jiné je to, když máte vytopenou garáž a jiné, když sedačku na sídlišti pokaždé nosíte z auta domů.
 • Typ a konstrukce auta – toto je velmi důležité a občas na to rodiče nemyslí. Nejde jen o velikost auta a jeho kufru. Při nákupu sedačky se Vás zeptáme na sklon sedáků vzadu, typ karosérie, uspořádání podlahy, nebo typ ukotvení předních sedadel. Ale cestování v autě zahrnuje desítky drobností, které mohou úplně zvrátit výběr dětské autosedačky. Velikost a tvar dveří, délka bezpečnostních pásů, přítomnost Isofixu, náklon opěradel, tvar a velikost hlavových opěrek, výška střechy nad zadními sedadly, vypínání airbagů, tloušťka dveří… Je toho moc, a proto vždy doporučujeme sedačku před nákupem pečlivě vyzkoušet ve Vašem voze.

 • Rozpočet – nejsme všichni stejně movití. Tak to prostě je a řešíme to i při nákupu sedačky. Obecně je asi každému jasné, že šetřit na bezpečnosti dětí může jen blázen. Ale jsou i takoví. Paradoxně se nejvíce setkáváme s lakomci, kteří přijedou skutečně velmi drahým vozem a podle oblečení nouzí určitě netrpí. Co je drahá dětská autosedačka? Pro někoho je to 3.000,-Kč, pro jiného hranice neexistuje. Znamená to snad, že za málo peněz dostanete vždy jen čínský šunt ze supermarketu? Samozřejmé je, že vývoj a výroba takového výrobku, jako je autosedačka něco stojí. Výrobce jí musí vymyslet, vyrobit, otestovat, zabalit, poslat k prodejci, vytvořit marketing, vyřizovat reklamace… A všechno něco stojí. Takže když si vezmeme výrobek za 1.500,-Kč z e-shopu s psím krmením, zkusme počítat. Továrna se musí někde postavit, najít zaměstnance, něco vymyslet a vyrobit. Musí to otestovat a certifikovat, což je opravdu citelná suma. Krabice stojí 50,-Kč, doprava z Číny do Evropy 150,-Kč, režie dovozce 100,-Kč, distribuce k prodejcům 50,-Kč, školení, letáčky, e-shop, prodejce má obchod, musí koupit regály, zaměstnat prodavače, udělat reklamu… Když to všechno sečtete, snadno zjistíte, že na výrobu sedačky za 1.500,-Kč zbyde doslova pár korun. Co to znamená pro kvalitu výrobku si snadno můžete domyslet. Nicméně vraťme se k našemu rozpočtu. Ano, sedačka za cenu 10.000,-Kč bude pravděpodobně kvalitnější, než jiná za 3.000,-Kč. Ale rozdíl nemusí být tak velký, jestliže víte, na co se ptát a co hledat. Existují výrobci, kteří umí vyrobit relativně kvalitní výrobek za rozumnou cenu. Ale opět je potřeba najít profesionála, který to umí rozlišit a vybrat vhodný kompromis.

 • Osobní preference – bohužel nás navštěvují i rodiče, kteří přichází s tím, že někdo v rodině prostě rozhodl, že ta sedačka po sestřenici z roku 1980 je pořád dost dobrá a je nesmysl kupovat jinou za šílené čtyři tisíce. V takovém případě je velmi obtížné zachovat profesionalitu a nezačít rozbíjet nábytek v záplavě sprostých nadávek. Ano, rozumíme tomu, že někde prostě jsou nějaké vztahy a není naší prací to napravovat. Ale je skutečně šílené, když se babička rozhodne šetřit na vnoučatech, a to v situaci, kdy sedačku ani neplatí! Jistě nestojí za to kvůli nákupu sedačky rozložit rodinu, ale dovolte mi soukromý názor – co je důležitějšího, než bezpečnost našich dětí?
 • Dostupnost – v době moderních technologií a e-shopů je skutečně jednoduché koupit sedačku na tři kliknutí. Ale jak sami vidíte výše, není to úplně jednoduché. Jak to funguje můžeme denně vidět na našich prodejnách. Když srovnáme typy sedaček, které naši zákazníci vybírají za naší asistence na prodejně a co objednávají přes e-shop, je perfektně vidět, kdo se o problematiku zajímá, kdo vyhledává relevantní zdroje a kdo střílí od boku. Nejde o cenu sedačky. Spíše o to, že jak píšeme výše, výběr bez dostatečného studia končí zpravidla fiaskem. Pro nás je klíčový prodej prostřednictvím značkových prodejen Centrum autosedaček. Zde najdete profesionály, kteří společně s Vámi identifikují Vaše potřeby a preference, a po důkladném zkoušení v autě i s pasažérem podpoří správnou volbu. Zatím jsou tyto specializované prodejny tři. Ale zdaleka jsme neskončili… Vyplatí se udělat si výlet a přijet osobně.
 • Informace – není složité najít obrovská kvanta informací z jakéhokoliv oboru. Platí to i o dětských zádržných systémech. Otázka je, kde je hledat a kolik času tomu můžete věnovat. Z naší zkušenosti můžeme vřele doporučit facebookový profil „Děti proti směru“. Dnes se zde schází stovky rodičů, kteří si velmi intenzivně vyměňují zkušenosti. Naopak nás velmi zklamaly tzv. „seriózní“ zdroje. Můžeme jmenovat například velmi známý D-test, který často prezentuje zastaralé, a někdy i naprosto nesmyslné informace. Překvapivě spornou „kvalitou“ se vyznačuje i jinak seriózní zdroj – německý autoklub ADAC. Snažíme se podobné instituce kontaktovat, ale jejich zájem o odbornou spolupráci je nulový. Podařilo se nám navázat kontakt s organizací BESIP a spolupracujeme s jejich „BESIP týmy“.
  Věříme, že jejich prostřednictvím se nám podaří šířit osvětu o bezpečném cestování.

Jan 04, 2020